• Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Wnioskując o kredyt, można się spotkać z informacją, że klient zostanie sprawdzony w BIK. Biuro Informacji Kredytowe stanowi źródło zarówno pozytywnych, jak i negatywnych danych, na podstawie których buduje się zdolność kredytowych. Niekorzystna historia w BIK może skutkować decyzją odmowną podczas starania się o pożyczkę, dlatego warto zadbać o gromadzone przez bazę informacje na swój temat.

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja utworzona w 1997 roku na mocy art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo Bankowe. W jego zorganizowaniu brały udział banki i Związek Banków Polskich, aby gromadzić wiarygodne informacje o klientach, które mogłyby pomóc w udzielany produktów finansowych. Biuro Informacji Kredytowej zbiera, przetwarza i udostępnia podmiotom dane, na podstawie których określa się zdolność kredytową i dokonuje oceny ryzyka finansowego. Narzędzie to pozwala sprawdzić, czy na koncie wnioskującego o kredyt nie ma niespłaconych należności oraz obciążeń, które uniemożliwiłyby mu terminowe wywiązanie się z pożyczki.

Jak działa BIK

Biuro Informacji Kredytowej przechowuje dane osób fizycznych i podmiotów gospodarczych na temat wszystkich zobowiązań. Informacje zostają udostępnione w momencie, kiedy starasz się o kredyt, pożyczkę pozabankową lub zakup sprzętu na raty. W bazie widnieje cała historia kredytowa dotycząca sposobu spłat zaciągniętych zobowiązań. Mogą to być między innymi:

 • kredyty w banku,

 • pożyczki pozabankowe,

 • karty kredytowe,

 • karty debetowe,

 • żyrowane kredyty,

 • zakupy ratalne,

 • leasing.

 

Banki oraz instytucje finansowe mogą pobrać raport, który zawiera dane o terminowo spłaconych zobowiązaniach, a także obecnych i zaległych zadłużeniach. Na jego podstawie wydają opinie dotyczącą zdolności kredytowej, która ma wpływ na wydanie decyzji o przyznaniu lub odmowie kredytu. BIK to największa baza informacji kredytowych, która dostarcza wiarygodnych informacji na temat sytuacji finansowej klientów. Liczba zaciąganych zobowiązań z roku na rok rośnie, co przedstawia sporządzone przez BIK zestawienie:

 

 

BIK prowadzi także statystyki, dokonuje analizy i badania rynku, dzięki czemu stanowi źródło rzetelnych danych statystycznych na temat kondycji finansowej konsumentów.

Co zawiera raport BIK?

W momencie złożenia wniosku o pożyczkę pozabankową, firma może sprawdzić klienta w BIK. Jest również zobowiązana do przekazania informacji o zaciągnięciu kredytu i terminie jego spłaty, aby dane takie były dostępne dla innych instytucji. Chroni je tajemnica bankowa, dlatego instytucje, które nie zajmują się udzielaniem kredytów, nie mają wglądu w bazę. BIK to nie tylko lista dłużników, gdyż zawiera również pozytywne dane, które pozwalają budować korzystną historię kredytową. Do sprawdzenia zaległych zobowiązań służą inne bazy, takie jak KRD czy BIG InfoMonitor, który może stanowić uzupełnienie informacji przekazywanych do BIK.

Jak sprawdzić siebie w BIK

Każdy konsument może sprawdzić swoją historię kredytową w BIK, jednak nie może pobierać danych innych podmiotów. Wygenerowany raport można później przedstawić innym osobom lub firmom, aby udowodnić swoją wiarygodność finansową. Ile kosztuje sprawdzenie bazy? Raz na pół roku informacja ustawowa zawierająca podstawowe dane była bezpłatna. Wraz z wejściem w życie RODOD, BIK w jej miejsce wprowadził kopię danych. Kopia danych również jest udostępniania bezpłatnie raz na 6 miesięcy, a w innych przypadkach należy uiścić opłatę zgodnie z aktualnym cennikiem BIK. Pozyskiwanie informacji BIK na swój temat można przeprowadzić:

 • osobiście w siedzibie BIK,

 • wysyłając wniosek tradycyjną pocztą,

 • składając wniosek poprzez e-mail z podpisem kwalifikowanym,

 • poprzez logowanie na stronie BIK.

 

Żeby pobrać sprawozdanie finansowe na swój temat drogą elektroniczną, trzeba przede wszystkim założyć swoje konto na stronie BIK. Rejestracja składa się z kilku etapów, podczas których trzeba podać:

 • imię i nazwisko,

 • adres do korespondencji,

 • kontakt telefoniczny i e-mail,

 • przesłać skan dowodu,

 • wykonać przelew weryfikacyjny.

 

Darmowy raport zostanie przesłany pocztą, PDF-em lub do odbioru osobistego w ciągu 30 dni, w godzinach otwarcia BIK.

Czy jest możliwe wykreślenie z BIK?

Nie ma możliwości usunięcia z bazy niewygodnych dla siebie wpisów, jednak można w pewnym zakresie wpłynąć na zawarte tam informacje. Czyszczenie BIK może polegać jedynie na cofnięciu zgody na przetwarzanie danych po zakończeniu spłaty zobowiązania lub usunięciu danych o kredycie po upływie 5 lat od daty uregulowania tego zadłużenia. Inną możliwością wykreślenia z BIK z grona dłużników, jest po prostu spłata zadłużenia, a tym samym poprawa zdolności kredytowej.

Po co sprawdzać się w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej stanowi wiarygodne źródło informacji na temat historii kredytowej. Generując własny raport, możesz sprawdzić czy masz uregulowane wszystkie zobowiązania i wstępnie ocenić swoją zdolność kredytową przed wnioskowaniem o pożyczkę. To nie wszystko, gdyż pozyskiwanie informacji z BIK ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa. W ten sposób dowiesz się, czy nie padłeś ofiarą oszustwa i na Twoim koncie nie ma pożyczek, których nie zaciągałeś. BIK ciągle pracuje nad udoskonalaniem systemu i ułatwieniem dla użytkowników, wprowadzając trwały nośnik oparty na blockchain. Umożliwia on przesyłanie dokumentów w formie cyfrowej, bez możliwości ich zmiany, co jest dodatkowym zabezpieczeniem.

Aplikacja BIK

Na rynku można znaleźć mobilną aplikację BIK, dzięki której można na bieżąco kontrolować swoją historię kredytową. Aplikacja wysyła alerty, gdy ktoś próbuje wyłudzić kredyt, zawrzeć umowę z dostawcą usług czy zakupić sprzęt na raty na nieswoje dane. Alert powiadamia również o tym, że ktoś aktualnie sprawdza Twoje dane w BIK lub BIG InfoMonitor, co może świadczyć o próbie wyłudzenia, jeżeli sam nie wnioskowałeś o pożyczkę. Biura Informacji Kredytowej nie trzeba się obawiać, gdyż firma ta stoi na straży bezpieczeństwa użytkowników i pozwala zbudować dobrą historię kredytową. W razie, gdybyś miał wątpliwości co do bezpieczeństwa swoich danych, na stronie biura znajdziesz aktualny numer do BIK, pod którym uzyskasz niezbędną pomoc.

 

 • Jaką kwotę chcesz pożyczyć?
  500
  2500
  5000
  7500
  10000
  Na jak długo?
  3
  6
  12
  18
  24
  Harmonogram rat
  Miesięczna rata
   PLN
  Data pierwszej raty
  Pożyczka
   PLN
  Całkowita kwota do spłaty
   PLN
  RRSO
  %
  Data ostatniej raty
  Złóż wniosek