• Doradca finansowy

Zawód doradcy finansowego, w przeciwieństwie do doradcy inwestycyjnego czy maklera papierów wartościowych, nie podlega regulacjom prawnym, ani nadzorowi KNF. Tym samym, aby zostać doradcą finansowym, nie trzeba zdawać żadnych egzaminów państwowych, co jest znacznym ułatwieniem dla osób, chcących pracować w tej branży.

 

Najczęściej przyjmuje się, że doradca finansowy to specjalista, który ma za zadanie ochronę majątku i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego swojemu klientowi. Robi to poprzez analizę potrzeb klienta oraz odpowiednie dobranie produktów, umożliwiających klientowi realizację celów finansowych, przy zachowaniu bezpieczeństwa i płynności finansowej. Co najważniejsze, doradca finansowy z zasady powinien działać w interesie swojego klienta, nie zawsze jednak tak się dzieje.

Doradztwo finansowe – charakterystyka branży

Podstawowy podział branży doradztwa finansowego dotyczy tego, czy dany doradca oferuje swoje usługi jako niezależny ekspert finansowy, czy jako doradca zależny od konkretnej instytucji. Zależny doradca finansowy będzie z reguły przedstawiał klientowi ofertę wyłącznie tych instytucji, z którymi współpracuje. Wśród zależnych doradców wyróżnia się:

 

 • Doradców bankowych – ekspertów finansowych zatrudnionych przez konkretne banki.

 • Doradców kredytowych – zatrudnionych w przedsiębiorstwach zajmujących się pośrednictwem kredytowym.

 

Doradca bankowy ma za zadanie przedstawić klientom banku wszystkie dostępne produkty i usługi finansowe oraz pomóc w doborze tego, jaki jest dla klienta najbardziej optymalny. Doradca kredytowy pracujący dla podmiotów zajmujących się pośrednictwem może zaoferować klientowi szerszy wachlarz produktów i usług, ponieważ często tego typu pośrednicy współpracują z kilkoma instytucjami finansowymi.

 

Najkorzystniejszym wyborem z punktu widzenia klienta jest jednak niezależny doradca finansowy. Nie jest on ograniczony do współpracy z określonymi podmiotami i może przedstawić faktycznie najkorzystniejszą dla klienta opcję.

Na czym polega praca doradcy finansowego?

Zawód doradcy finansowego polega przede wszystkim na prezentacji konkretnych ofert produktów finansowych, które mają być dla klienta najkorzystniejsze i dostosowane do jego potrzeb oraz możliwości. Oferty obejmują zazwyczaj:

 

 • kredyty hipoteczne,

 • kredyty konsolidacyjne,

 • ubezpieczenia,

 • kredyty konsumenckie,

 • kredyty ratalne,

 • karty kredytowe,

 • kredyty samochodowe,

 • lokaty itp.

 

Praca doradcy finansowego nie musi ograniczać się jedynie do wyboru jednego produktu. Niezależni doradcy mogą świadczyć swoje usługi w formie długoterminowej, dbając o majątek swoich klientów w sposób ciągły i wielowymiarowy – oferując doradztwo w sprawie lokat, kredytów czy najkorzystniejszych form ubezpieczenia na życie oraz planowanie strategii inwestycyjnych, zapewniających klientowi bezpieczeństwo finansowe.

Doradztwo finansowe – kiedy warto skorzystać?

Współczesna oferta rynku finansowego jest na tyle rozbudowana i różnorodna, że korzystanie z usług doradcy finansowego staje się coraz popularniejsze. Laikowi trudno jest się bowiem rozeznać w skomplikowanych regulacjach prawnych i dużej liczbie ofert, których w świecie produktów finansowych nie brakuje. Najczęściej jednak z usług doradców korzystają osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny. Dzieje się tak, ponieważ poszczególne oferty kredytów hipotecznych przy indywidualnym rozpatrzeniu sprawy, mogą się znacząco od siebie różnić.

 

Z usług doradcy finansowego warto również skorzystać przy decyzjach obejmujących korzystanie z różnego rodzaju instrumentów kredytowych, takich jak np. refinansowanie kredytu hipotecznego czy konsolidacja kredytów konsumenckich. Warto zdecydować się na doradztwo inwestycyjne również w przypadku posiadania nadwyżek finansowych i chęci zainwestowania pieniędzy w produkty bankowe, takie jak np. lokaty.

Ekspert finansowy – jak wybrać najlepszego?

Zanim zdecydujemy się na konkretnego doradcę finansowego, dobrze jest, aby wcześniej sprawdzić, jakie są opinie, odnośnie jakości świadczonych przez niego usług. Można to zrobić online lub spróbować znaleźć eksperta finansowego drogą polecenia. Jeśli chcemy naprawdę niezależnej ekspertyzy finansowej, która będzie dla nas naprawdę najkorzystniejsza, lepiej zdecydować się na doradcę niezależnego, który przekaże nam wiedzę merytoryczną i wytłumaczy, jakie oferty są godne uwagi, a których należy unikać.

 

W innym przypadku musimy mieć świadomość, że przedstawiana nam oferta najprawdopodobniej jest ograniczona, a doradca działa bardziej w interesie banku czy instytucji, w której pracuje, niż w naszym. Wyjściem z takiej sytuacji jest skorzystanie z porad kilku ekspertów finansowych działających przy różnych bankach czy instytucjach pośredniczących i porównanie wszystkich informacji, jakie udało się od nich zebrać.

Jak zostać doradcą finansowym?

Z powodu braku prawnych regulacji, przynajmniej teoretycznie, doradcą finansowym może zostać każdy, kto tylko orientuje się w tajnikach ekonomii, rachunkowości i szeroko pojętego rynku finansowego. Dobrze jest jednak skończyć wcześniej studia o profilach ekonomicznych i finansowych, co pozwoli na zapoznanie się z branżą finansową od tak zwanej podszewki. Wykształcenie kierunkowe przyda się szczególnie wtedy, kiedy będziemy chcieli pracować jako doradca finansowy zatrudniony przez instytucje pośredniczące w udzielaniu kredytów czy banki komercyjne.

 

W pracy doradcy finansowego znaczenie ma również umiejętność sprawnej komunikacji z klientem i znajomość technik marketingowych. Warto pamiętać o tym, że najczęściej zarobki doradców zależnych mają charakter prowizyjny, czyli na ich wysokość wpływa liczba zawartych transakcji. Doradcy niezależni natomiast pobierają z reguły opłatę za konsultację.

 

Doradca finansowy jest profesją, która wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Zmieniające się prawo, pojawianie się nowych usług i produktów finansowych – to wszystko zmusza doradcę do ciągłego poszerzania swojej wiedzy i bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami. Dobry doradca finansowy to ekspert o szerokim zasobie wiedzy ekonomiczno-finansowej i dogłębnej znajomości rynku produktów finansowych, trzymający rękę na pulsie i umiejętnie dobierający rozwiązania, które są w pełni satysfakcjonujące dla klientów.

 

 • Jaką kwotę chcesz pożyczyć?
  500
  2500
  5000
  7500
  10000
  Na jak długo?
  3
  6
  12
  18
  24
  Harmonogram rat
  Miesięczna rata
   PLN
  Data pierwszej raty
  Pożyczka
   PLN
  Całkowita kwota do spłaty
   PLN
  RRSO
  %
  Data ostatniej raty
  Złóż wniosek